به گزارش روز جمعه ایرنا از گمرک جمهوری اسلامی ایران، برپایه برنامه جدیدی که از سوی معاونت توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران در روزهای گذشته کلید خورد، آگهی خرید پنج دستگاه ایکس ری خودرویی ویژه ماشین های سبک در گمرک منتشر شد.
پیش بینی می شود همه این ایکس ری ها طبق برنامه ریزی های به عمل آمده از محل تولیدات داخلی تامین شود.
برپایه این گزارش، گمرک ایران پیش از این 6 دستگاه ایکس ری کامیونی و کانتینری ثابت به تولیدکنندگان داخل سفارش داده بود که تعدادی از این دستگاه های ایکس ری در مرحله تولید نهایی و جانمایی است.
تعداد پنج دستگاه از این ایکس ری ها در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مرحله تحویل و جانمایی است و یک دستگاه دیگر نیز به سازمان انرژی اتمی سفارش داده شده و در مرحله تولید است.
همچنین گمرک ایران 2 دستگاه ایکس پرسرعت کامیونی بسیار پیشرفته در ماه های گذشته طبق برنامه خریداری کرد که یکی از این دستگاه ها در گمرک شهید رجایی بندر عباس به بهره برداری رسید.
این دستگاه های ایکس ری بسیار پیشرفته است و می توانند در هر 30 ثانیه تصاویر هر کامیون را اسکن کنند. با نصب تجهیزات جدید در گمرک شهید رجایی بندر عباس اکنون همه نیازمندی های این گمرک تحت پوشش تجهیزات کنترلی پیشرفته ایکس ری قرار گرفته است.
تعداد دیگری دستگاه ایکس ری کامیونی نیز برای نصب در گمرکات طبق برنامه در حال انجام است که البته تعدادی از این دستگاه ها جزو تعهدات دیگر سازمان هاست.

منبع: ایرنا