معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران گفت: درآمد گمرک کشور در سال 96 بالغ بر 175 هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به سال 95 حدود 130 درصد افزایش داشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، علی رحیمیان روز شنبه در حاشیه نشست تکریم و معارفه ناظر گمرکات خوزستان در اهواز در جمع خبرنگاران افزود: امسال اعتبارات خوبی در بحث زیرساخت ها در کشور به ویژه برای نقاط مرزی ابلاغ و تخصیص داده شده و در نظر داریم در 2 سال آینده بحث های عمرانی را که در نقاط مرزی اجرایی شده، به پایان برسانیم.

وی افزود: بیشتر زیرساخت های گمرک در کشور عمری 40 ساله دارند و از پارسال فعالیت ها برای ایجاد و بهبود زیرساخت های عمرانی به ویژه برای نقاط مرزی بیشتر شده و اعتباراتی تخصیص یافته است.

معاون توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران بیان کرد: 150 میلیارد ریال در ابتدای امسال با اولویت نقاط مرزی و برای تکمیل منازل سازمانی و ساختمان های اداری گمرک در خوزستان ابلاغ شده است.

رحیمیان ادامه داد: این مبلغ برای گمرکات بندر امام، چذابه، شلمچه، چوئبده و اروند در نظر گرفته شده است.

** نبود دستگاه ایکس ری کامیونی از مشکلات گمرک خوزستان است

<ناظر پیشین گمرکات خوزستان نیز نبود ایکس ری کامیونی و نیز کمبود نیروی گارد گمرک را از جمله ضرورت های گمرکات خوزستان بیان کرد و گفت: با توجه شرایط آب و هوایی و گستردگی مرزها انتظار داریم به خوزستان نگاه و توجه ویژه تری شود.

محمدرضا جعفری افزود: هم اکنون چهار ایستگاه ایکس ری چمدانی در مرزهای شلمچه و چذابه مستقر شده که با توجه به افزایش تعداد زائران حسینی امیدواریم تعداد آنها به 6 دستگاه افزایش یابد.

وی بیان کرد: صادرات خوزستان از چهار میلیارد دلار در سال 92 به هفت میلیارد دلار در سال 96 افزایش، و در این مدت واردات استان نیز از 9 میلیارد به هفت میلیارد دلار در سال 96 کاهش یافت.

وی ادامه داد: درآمد گمرکات خوزستان نیز از 16 هزار میلیارد ریال در سال 92 به 33 هزار میلیارد ریال در سال 96 افزایش یافت و در مجموع با تراز تجاری مثبت 2 میلیارد دلار در طول پنج سال (92 تا 96) عملکرد خوبی در گمرکات خوزستان داشتیم.

جعفری یادآور شد: ارزش گمرکات خوزستان نسبت به سال 95 افزایش 13 درصدی داشته و خوزستان در بحث صادرات از نظر ارزشی رتبه سوم و از نظر وزنی رتبه نخست نخست کشور را دارد.

به گزارش ایرنا در این آیین که در سالن جلسات اداره کل نظارت بر گمرکات خوزستان برگزار شد، از محمدرضا جعفری ناظر سابق گمرکات خوزستان قدردانی و غلامرضا بلوطی میرزا به عنوان ناظر جدید گمرکات خوزستان معرفی شد.

جعفری به سمت مدیرکلی هماهنگی استان ها و امور مجلس گمرک ایران منصوب شده است.

گمرکات خوزستان شامل 13 گمرک، چهار اداره کل و 9 اداره ،دارای 2 مرز هوایی، سه مرز زمینی و هشت مرز دریایی است.

 منبع:  دنیای اقتصاد