دنیای اقتصاد : ایران در فهرست نامزدهای نهایی میزبانی دوازدهمین کنگره اتاق‌های بازرگانی جهان در سال ۲۰۲۱ قرار گرفت که باید برای کسب میزبانی این رویداد مهم با امارات، کنیا و اتیوپی رقابت کند.

به گزارش اتاق بازرگانی تهران، جلسه شورای گواهی مبدا بین‌المللی به میزبانی فدراسیون جهانی اتاق‌های بازرگانی بین‌المللی (ICC-WCF) و سازمان توسعه تجارت بین‌الملل چین (CCPIT) با حضور ۲۸ نماینده از ۲۰ کشور از جمله ایران در شهر‌ شیان چین برگزار شد.‌به گفته حسام‌الدین حلاج، مدیر کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی در امور بین‌الملل اتاق تهران، سخنرانان در این همایش در مورد اهمیت گواهی مبدا و لزوم حفظ آن در مبادلات تجاری تاکید کردند. از جمله مارتین ون‌دروید، نایب‌رئیس شورای گواهی مبدا ICC-WCF از به رسمیت شناخته شدن بیش از پیش زنجیره گواهی مبدا توسط اتاق‌های بازرگانی، گمرکات و جوامع تجاری و سپس از انتشار قریب الوقوع ویرایش اول دستورالعمل صدور گواهی مبدا اتاق بازرگانی بین‌الملل که در سال ۲۰۰۶ منتشر شده بود خبر داد. طبق گزارشی که از سوی شورای گواهی مبدا  ICC-WCF ارائه شده، تعداد گواهی‌های مبدا صادره در سال ۲۰۱۷ در بین کشورهای عضو زنجیره مشخص شده است.این آمار نشان می‌دهد کشورهای چین، امارات‌متحده‌عربی، کره‌جنوبی، انگلستان، هلند، اسپانیا، فرانسه، بلژیک، ایتالیا و ایران روند رو به رشدی را در سال ۲۰۱۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده‌اند.

نماینده اتاق تهران با اشاره به یک نظرسنجی که در این رویداد انجام گرفته بود گفت اکثریت اعضای حاضر در جلسه، ایجاد سیستم صدور گواهی مبدا الکترونیکی را فرآیندی هزینه‌بر، اما کارآ توصیف کرده و بر حذف تبادل فیزیکی این سند در اسناد تجاری قابل تبادل تاکید کردند. برخی از اتاق‌های بازرگانی از جمله اتاق‌های بازرگانی هلند، سنگاپور، کره‌جنوبی، انگلستان، استرالیا، فرانسه وآلمان نیز درحال‌حاضر این فرآیند را به‌طور کامل به‌صورت الکترونیکی انجام می‌دهند.  حلاج، نماینده اتاق تهران، در این کنفرانس بین‌المللی، مشکلات مرتبط با گواهی‌های مبدا صادره در این اتاق در ارتباط با سایر کشورها را مطرح کرده و خواستار رفع اینمشکلات از سوی کشورهای مذکور شد. از سوی دیگر برابر مذاکراتی که میان نماینده اعزامی اتاق تهران با نمایندگان CCPIT صورت گرفت، مقرر شد اتاق تهران از تجارب چین در تبادل گواهی مبدا الکترونیکی استفاده کند و موضوع صدور الکترونیکی گواهی‌های مبدا ترجیحی به مقصد چین و نیز دریافت گواهی‌های مبدا الکترونیکی به مقصد ایران را با گمرک ایران را پیگیری کند تا در آینده نزدیک اجرایی شود.

 منبع:  دنیای اقتصاد